Matematyka i dietetyka w kodach – Iskierki budują zdrowie

• 8
  • 10
  • 11
Podczas finału projektu "Jak zbudować zdrowie?"  materiałem do zajęć Iskierek klocki stały się klocki. Były to także  warsztaty z dietetykiem, bo dzieci dowiedziały, że ich pani dba też o zdrowie innych i jak to robi.
Przez dwa projektowe tygodnie Iskierki sprawdzały  "Jak zbudować zdrowie?". Zastanawiały się, jakie klocki są im potrzebne. Były warsztaty kulinarne czyli zdrowe jedzenie, sport, zdrowe emocje i oczywiście woda. Finalnym efektem projektu było budowanie dobrego zdrowia w zespołach. Należało posegregować klocki znajdujące się w pojemnikach, by wznieść odpowiednie konstrukcje. Każdy kolor był zakodowanym elementem dobrego zdrowia. Utrwalaliśmy zatem także kolory. Naturalnie stworzyło to przestrzeń do przeliczania, aspektu kardynalnego a nawet porządkowego liczby, do rozmów o kształtach. Fantastyczna zabawa i plan daltoński w działaniu. Dzieci nie tylko utrwalały aspekt zdrowego  stylu życia, ale i kompetencje społeczne. Cudownie było słuchać, jak dzieci uczyły się od siebie podczas tych konstrukcyjnych zajęć, korygowały pomyłki, czerpały wzajemnie z powstających pomysłów i z chęcią łączyły poszczególne elementy w jedną budowlę. Nie zawsze udawało się to od razu. Coś się przewracało, coś nie pasowało. Jednak w skupieniu i cierpliwie dzieci dążyły do celu. Cieszyły się bardzo z efektu swojej pracy. To wszystko tak zamiast królującej piramidy zdrowia na obrazku czy kartce, bo w podążaniu za swoimi dziećmi.