Dzieci z „Dwudziestej Trzeciej” o swoim mieście …
"Kto w Toruniu mieszka, wesoło się śmieje!
Je toruński piernik, dobrze mu się dzieje..."
Toruń - rodzinne miasto Mikołaja Kopernika, został rozsławiony nie tylko dzięki osobie tego wybitnego uczonego, ale również z powodu smacznych pierników, które docierają na stoły całego świata.
HISTORIA
Toruń od wieków zachwyca swym pięknem. Prawa miejskie otrzymał w 1233r. Był wtedy słowiańską osadą, otoczoną murami obronnymi, których pozostałości podziwiać możemy do dziś. Wówczas gród należał do Zakonu Krzyżackiego, który wybudował potężny zamek - obecnie pozostały jedynie ruiny. W tamtych czasach powstawały również gotyckie kamieniczki, spichrze, kościoły, ratusz - zaliczany do najwspanialszych w Europie. W 1466r. - po podpisaniu II Pokoju Toruńskiego, który zakończył czas panowania Zakonu Krzyżackiego, nastąpił ogromny rozwój miasta. Toruń stał się jednym z największych grodów w Rzeczpospolitej nazywany "Wenecją Północy". Najazdy szwedzkie i okres panowania Sasów spowodowały zastój w dziedzinie handlu, rzemiosła, sztuki. Toruń poniósł niepowetowane straty również w liczbie ludności - w XVIII wieku liczył zaledwie 6 tysięcy mieszkańców, podczas gdy w XVII wieku - 35 tysięcy. Od II rozbioru Polski do 1920r. Toruń był pod panowaniem Prus. W czasach II Rzeczpospolitej miasto nasze było stolicą województwa pomorskiego. Obecnie Toruń jest miastem powiatowym.
WYDARZENIA KULTURALNE
Światowym wydarzeniem kulturalnym w Toruniu jest Międzynarodowy Festiwal Teatralny KONTAKT oraz Ogólnopolski Festiwal Teatru Jednego Aktora. Nasz Teatr Willama Horzycy i Teatr Lalek - Baj Pomorski goszczą na swoich scenach nie tylko toruńskich aktorów, ale również znane postacie kina i teatru z kraju i świata. Toruńskie kina posiadają zaś bogatą ofertę kinematograficzną oraz organizują liczne przeglądy filmowe.
ZABYTKI
W 1997r. Toruń ze swym zespołem staromiejskim został wpisany na Listę UNESCO - Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego. W centrum Starówki stoi gotycki Ratusz Staromiejski budowany w okresie XIII – XVII w. Był on siedzibą władz miejskich, sądów, dziś jest Muzeum Okręgowym. Pomnik Mikołaja Kopernika wzniesiony w 1853r., z inicjatywy Stanisława Staszica, wykonany przez F. Tiecka, do czasów obecnych znajduje się przed Ratuszem Staromiejskim. Słynna Kamienica pod Gwiazdą mieści się przy ul.Chełmińskiej na Starym Rynku. Ten dom mieszczański wzbudza podziw turystów swą piękną fasadą i barokowym wnętrzem. Drugi co do wielkości dzwon w Polsce "Tuba Dei" z 1500r. znajduje się na wieży Katedry Św Janów - dziś siedziby biskupa toruńskiego, która jest jedną z najstarszych budowli ceglanych na Ziemi Chełmińskiej. Kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny, zbudowany w stylu gotyckim, z barokowymi organami i rokokowym ołtarzem, w swoich podziemiach ukrywa grobowiec Anny Wazówny. Krzywa Wieża zbudowana w XIV w. przechylona w jedną stronę, stanowi niezwykłą ciekawostkę turystyczną. Kolejnym wartym zobaczenia miejscem jest budynek, w którym 19.02.1473r. urodził się wielki astronom Mikołaj Kopernik - obecnie muzeum. Mury obronne ciągną się wzdłuż bulwaru nadwiślańskiego, a w nich co kawałek natknąć można się na bramy obronne.
O Toruniu pisze się, opowiada, można czytać związane z nim legendy. Ale przeżyć to znaczy zobaczyć. A kto już raz zasmakuje atmosfery Torunia - wróci tu, choćby jeden jeszcze raz.
"Miło biegać w parku, po złocistych ścieżkach.
Miło żyć w Toruniu, dobrze tutaj mieszkać."