Kluczowymi umiejętnościami decydującymi o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym było i jest kreatywne myślenie oraz umiejętność obsługi narzędzi – od najprostszych przyrządów po najbardziej skomplikowane maszyny.
Zgodnie z ideą, że człowiek uczy się całe życie, podjęto w MEiN projekt upowszechniania istniejących oraz opracowanie i wdrażanie nowych rozwiązań na rzecz rozwoju umiejętności podstawowych i przekrojowych dzieci i młodzieży. Strategia wskazuje w tym zakresie na potrzebę popularyzacji nauk ścisłych i przyrodniczych oraz nauk inżynieryjno-technicznych w edukacji formalnej i pozaformalnej, w tym wyposażenia lub doposażenia szkół.
Program "Laboratoria Przyszłości" pozwoli uczniom szkół na dostęp do „Laboratoriów Przyszłości”, czyli nowoczesnego wyposażenia szkół pozwalającego każdemu realizować w pełni swój kreatywny potencjał, nie tylko na lekcjach techniki i nie tylko w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych, ale też w ramach innych zajęć i innych form rozwijania umiejętności podstawowych i przekrojowych.
Otrzymane wsparcie finansowe zostanie przeznaczone na zakup wyposażenia stanowisk do pracy narzędziowej, sprzętu, narzędzi, elektronarzędzi, materiałów, innych przedmiotów i pomocy służących rozwijaniu umiejętności podstawowych i przekrojowych dzieci i młodzieży.
Otrzymane wsparcie finansowe Szkoła Podstawowa nr 23 przeznaczyła na zakup sprzętu elektronicznego oraz technicznego w celu rozszerzenia wachlarza możliwości edukacyjnych szkoły. W pierwszej transzy (60% otrzymanego wsparcia) przeznaczono na zakup sprzętu elektronicznego:
- zestaw edukacyjny Arduino
- statywy do aparatu i kamery
- mikroporty
- zestaw oświetleniowy
- mikrofon kierunkowy
- gimbal do smartfona
- gimbal do kamery
- aparat fotograficzny z kamerą
- pracownię robotyki SkriLab
- LEGO Education Bricq Motion Prime Set
- ClassVR - wirtualne laboratorium
- Green Screen
- roboty Photon
- sprzęt do zajęć technicznych: stacje lutownicze, żelazko oraz szafy metalowo-magazynowe.
Powyższy sprzęt jest już i będzie nadal wykorzystywany podczas lekcji informatyki oraz zajęć dodatkowych z robotyki, a także zajęć techniczno-praktycznych, które są prowadzone w naszej szkole. Efekty pracy ze sprzętem zakupionym w ramach programu można zobaczyć w naszych mediach społecznościowych - szkolnej stronie na Facebooku oraz Instagramie.
#laboratoriaprzyszłości