Dlaczego karate?
Trenując karate staramy się zwracać się uwagę na wiele aspektów, nie tylko na wyniki sportowe. Karate jako sport jest tylko dodatkiem i możliwością sprawdzania się, a nie celem samym w sobie. Najważniejszym zadaniem jest poznanie i doskonalenie siebie zarówno pod względem fizycznym, jak i mentalnym, czyli trening budo karate. W treningu ważny jest cel i motywacja. Na początku dla każdego cel może być prosty np. chcę poprawić swoją kondycje fizyczną, opanować techniki, poczuć się pewniej itp. Po systematycznym treningu i zauważeniu postępów, cele się zmieniają. Może to być np. opanowanie układu kata, nauczenie się panowania nad sobą i przeciwnikiem podczas walki, zaliczenie egzaminu na wyższy stopień, porównanie swoich sił na zawodach sportowych, czy wygranie tych zawodów.
Karate jest uniwersalne to hasło, które można rozumieć tak, że:
Trenować może każdy, bez względu na wiek. Rozpocząć treningi można w dowolnym wieku. Oczywiście treningi różnią się w zależności od wieku i możliwości fizycznych. Ponieważ często treningi karate rozpoczynają dzieci, w okresie nauczania początkowego, a nawet przedszkolnego, w zajęciach szczególną uwagę zwraca się na wychowanie i nauczanie wszechstronnego ruchu, często również z zakresu innych dyscyplin sportu.
Ponieważ techniki karate wykonuje się rękoma i nogami, zarówno na prawą i na lewą stronę, to świetnie nadają się do kształtowania koordynacji ruchowej, która jest podstawą we wszelkim ruchu.
W kształceniu wychowania sięga się do zasad związanych z filozofią dalekiego wschodu, ale i bliskich naszym wartością tj. uprzejmości wobec bliźnich, szacunku dla rodziców i osób starszych, sumienności w wykonywaniu powierzonych prac oraz powstrzymywania się od gwałtowności. Dlatego między innymi, od samego początku treningu, obowiązują zasady takie jak: ukłony w kierunku nauczyciela i wobec współćwiczących, chwile wyciszenia. To sprawia, że wytwarza się specyficzna atmosfera, dzięki której można osiągnąć zamierzone cele treningowe.
Ćwiczący trenują nie na zasadzie przymusu, lecz z własnej woli.
Nie ma tu selekcji negatywnej. Nie ma znaczenia płeć, wzrost, waga. Liczą się chęci i samozaparcie. Każdy może dotrzeć do wyznaczonego celu prędzej czy później. Nie odrzuca się tych, którym doskonalenie siebie idzie wolniej, lecz motywuje do dalszej pracy. Zachęca się ćwiczących do przenoszenia pewnych zasad do swojego życia codziennego np. sumienności, dokładności, uprzejmości, wytrwałości, asertywności, dbania o siebie i innych.
Dlaczego warto trenować karate?
Treningi Karate poprawiają pewność siebie, uczą panować nad własnymi emocjami, dodają wiary we własne możliwości. Uczą samoobrony nie tylko przed agresją fizyczną, ale również mówienia NIE w niebezpiecznych sytuacjach.
Dzięki treningowi ćwiczący nabierają praktycznych umiejętności walki i samoobrony, które będzie można zastosować w sytuacji zagrożenia.
Trening Karate poprawia: kondycję, siłę, koordynację i ogólną wytrzymałość.
Trening daje możliwość rozładowania negatywnego napięcia wynikającego ze stresu jaki przeżywamy w szkole, czy życiu osobistym.
Karate można trenować rekreacyjnie, traktując zajęcia jako ciekawą formę aktywności ruchowej lub gimnastykę korekcyjną. Dzięki symetrycznemu treningowi wszystkich mięśni poprawiają się wady postawy, czy płaskostopie.
Karate jest najlepszą formą uzupełnienia treningu siłowego o elementy aerobowe, które uelastyczniają i rozluźniają spięte mięśnie.
Różnorodność technik i aspektów karate powoduje, że trening sam w sobie zawsze będzie ciekawy.
Jak trenujemy?
Trening karate jako sztuki walki oparty na tradycyjnych metodach, uzupełniany jest o najnowsze spojrzenie i praktyczne zastosowanie nowoczesnych metod treningowych dających szybszy efekt oraz poprawiający atrakcyjność zajęć.
Trening budo karate wprowadza szerokie zdobywanie umiejętności uzupełniane o inne powszechnie rozumiane sporty walki.
Trening techniczny uzupełniany jest o bazę treningową stanowiącą elementy lekkiej atletyki i gimnastyki. W zajęciach wykorzystuje się również sprzęt specjalistyczny typowy do treningu sportów walki oraz powszechnie wykorzystywany w treningu sportowym. Znacznie poprawia to atrakcyjność zajęć.
Zajęcia mogą być prowadzone w różnych miejscach: dojo czyli miejsce do treningu karate, gdzie zajęcia odbywają się na macie (tatami), sali gimnastycznej i na świeżym powietrzu.
Mimo indywidualnego charakteru jako dyscypliny sportu - prowadzi się pracę w zespole treningowym, gdzie uczy się zasad współpracy i szacunku do współćwiczącego.
Klub karate
Dzięki współpracy z Toruńskim Klubem Karate Kyokushin, ćwiczący w klasie sportowej mają dodatkowe wsparcie organizacyjne i merytoryczne.
Dzięki temu mogą:
uczestniczyć w dodatkowych szkoleniach i spotkaniach tj. zimowe i letnie szkoły karate, seminaria szkoleniowe, letnie obozy sportowe w różnych ciekawych miejscach w kraju; zdobywać kolejne stopnie szkoleniowe (pasy) na drodze karate, spróbować swoich sił w zawodach sportowych, mieć dodatkową opiekę doświadczonych trenerów i instruktorów karate kyokushin.