Sprawozdanie z uroczystości.

Wtorek 6 czerwca 2006 roku na długo pozostanie w naszej pamięci. Tego dnia odbyła się bardzo ważna dla całej społeczności szkoły uroczystość nadania jej imienia Kawalerów Orderu Uśmiechu.

Ten świąteczny dzień rozpoczęliśmy od uczestnictwa w mszy św. odprawianej w kościele Matki Boskiej Królowej Polski w intencji szkoły, jej obecnych i byłych uczniów oraz pracowników szkoły.

Następnie rozpoczęły się uroczystości w szkole. Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego i odśpiewaniu hymnu państwowego powitano przybyłych gości, a byli wśród nich: pan Michał Zaleski - Prezydent Miasta Torunia, pani Anna Kłobukowska - Dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Torunia, pani Danuta Samsel - Główny Specjalista Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Torunia, pan Radny Janusz Borkowski - Reprezentujący Radę Miasta Torunia, pan Marian Kuźma - członek Komisji Oświaty Rady Miasta Torunia, pani Maria Kreft - w zastępstwie Dyrektora Delegatury Kuratorium Oświaty, pan Cezary Leżański - Kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu oraz pani Wiesława Piątek - Sekretarz Prasowy Kapituły, Kawalerowie Orderu Uśmiechu z Torunia: pani Jadwiga Jastrząb, pani Anna Sobiesiak, pan Andrzej Wojciechowski, Rada Rodziców Szkoły Podstawowej nr 23 w Toruniu z przewodniczącym panem Janem Ciesielskim, ks. prałat Kazimierz Piastowski - Proboszcz parafii MBKP Toruń, dyrektorzy toruńskich szkół podstawowych, gimnazjów oraz innych placówek, pan Wiesław Lewandowski - Komendant Straży Miejskiej, pan Jarosław Paralusz - Rzecznik Prasowy Straży Miejskiej, przedstawiciele związków zawodowych działających w SP23: Solidarność - przewodnicząca pani Zdzisława Grzelak oraz Polski Związek Logopedów - przewodnicząca pani Róża Sobocińska, emerytowani pracownicy szkoły, nasi ubiegłoroczni absolwenci oraz przedstawiciele lokalnych mediów.

Przewodniczący Rady Miasta Torunia przekazał na ręce pani dyrektor akt nadania szkole imienia Kawalerów Orderu Uśmiechu. Zaproszeni goście w swych wystąpieniach w ciepłych słowach wyrażali się o naszej szkole, przypominając o takich wartościach jak przyjaźń, lojalność, dobroć i uśmiech, życząc, aby towarzyszyły one w naszym życiu jak najczęściej. Listy z życzeniami otrzymaliśmy od pani Janiny Awgulowej - Kawalera Orderu Uśmiechu oraz od szkół noszących to zaszczytne imię.

Pani Dyrektor Joanna Duszyńska skierowała do szkolnej społeczności ważne słowa: „Imię - to coś wyjątkowego. Rodzice nadają swemu dziecku imię, by nadać mu tym samym odrębność, podkreślić jego niepowtarzalność. Imię odróżnia człowieka od innych, określa jego specyfikę. Od 6 czerwca 2006 roku nasza szkoła nosi imię odróżniające ją od innych szkół. Imię Kawalerów Orderu Uśmiechu określa teraz specyfikę, charakter naszej szkoły. Jest imieniem, z którego cieszymy się i – mając w pamięci sylwetki Kawalerów – jesteśmy z niego dumni. Ale to imię to nie tylko radość. To także zadanie. To towarzyszące nam już teraz poczucie, że odtąd musimy nieustannie starać się, by być godnymi tego imienia, by każdego dnia starać się naśladować tych, którzy zasłużyli sobie na „medal od dzieci”. To zadanie i dla dużych i dla małych członków szkolnej społeczności. Na miarę indywidualnych możliwości i sił. Chcemy uczyć się wzajemnie – jak nieść innym radość i pomoc. Dzielić się z innymi tym, co w nas najlepsze. Każdego dnia.”

Po zaprezentowaniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu nowej pieśni szkoły zakończyliśmy część oficjalną uroczystości.

W części artystycznej mogliśmy obejrzeć przedstawienie pt: "Kawalerskie popołudnie" przygotowane przez naszych uczniów oraz ubiegłorocznych absolwentów pod czujnym reżyserskim okiem pań polonistek – Małgorzaty Domerackiej oraz Joanny Wiśnickiej, które były także autorkami przesympatycznego scenariusza.  Pełni wrażeń zakończyliśmy uroczysty dzień, by jutro, jak co dnia, przyjść do naszej szkoły.