Muzeum Piernika

W środę nasze "Promyczki" odwiedziły Muzeum Piernika gdzie poznały wątki tematyczne:

Piernikowe korzenie — od formy do pieca —  dzieci obejrzały ekspozycję poświęconą początkom piernikarstwa w Toruniu, zobaczyły galerię niezwykłych form piernikowych oraz poznały technologię wypiekania pierników na przestrzeni wieków. Kolejnym wątkiem był zmysłowy świat piernika — "Promyczki" zostały zapoznane z głównymi składnikami ciasta piernikowego ze szczególnym uwzględnieniem przypraw. W tej części ważną funkcję była sala wypieku, w której nasi mali muzealni goście, pod opieką „toruńskiej piernikarki”, przygotowały w tradycyjny sposób historyczny dekoracyjny piernik. Następnym wątkiem był piernik w salonie, kuchni, sklepie i klubie — dowiedzieliśmy się jaką rolę pierniki spełniały na co dzień, jak je reklamowano, sprzedawano i podawano. Było mnóstwo  atrakcji i niespodzianek, m.in. film o tym, skąd wzięła się nazwa najsłynniejszego toruńskiego piernika, czyli „katarzynki”, możliwość zapoznania się z interaktywną książką zawierającą przepisy i projekcją na temat produkcji pierników w Fabryce Cukierniczej „Kopernik”, a także spotkanie m.in. z dawnym właścicielem fabryki – Gustavem Weese.

Na koniec wycieczki wybraliśmy się na spacer w ramach projektu: "Śladami legend toruńskich", dzieci zobaczyły: Makietę Miasta Torunia, Ruiny Zamku Krzyżackiego, Stary Młyn, Bulwar Filadelfijski, Bramę Mostową, Żuraw, Bramę Żeglarską.