… i jego toruńscy kawalerowie

Józef Wesołowski

Jako pierwszy toruńczyk został w 1977 roku uhonorowany Orderem Uśmiechu.  Był nauczycielem fizyki, działaczem harcerskim, dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 8  w Toruniu. Zainicjował działanie pierwszego w szkołach toruńskich "sejmiku szkolnego"  i "sądu koleżeńskiego". Był twórcą "Republiki Dziecięcej" działającej w Wierzchach koło Torunia. Gdy został dyrektorem w Szkole Podstawowej nr 8 powołał "Sejm Rzeczpospolitej Dziecięcej". Małgorzata Kożuchowska tak wspomina czas pracy w "Sejmie": "... młodzież miała realny wpływ na to, co działo się w szkole   ...tam nauczyłam się odwagi wypowiadania swoich sądów, opinii,otwartości, występowania w obronie rówieśników. Były to najpiękniejsze lata ".  W Jarkach zorganizował "Wioskę dziecięcą", gdzie czas wolny spędzały dzieci z najuboższych rodzin.  W czasie wakacji  wyjeżdżały na obozy, biwaki.

Janina Awgulowa

W latach wojny prowadziła tajne nauczanie w rodzinnym Wilnie. Przesiedlona do Torunia rozpoczęła wieloletnią pracę na rzecz dzieci. Początkowo odwiedzała toruńskie szpitale, by małym pacjentom czytać bajki i na ich potrzeby oddawać krew. Pracowała w toruńskiej Rozgłośni Polskiego Radia, pisząc i prowadząc audycje dla stworzonej przez siebie "radiowej rodzinki". Założycielka Teatru Młodego Widza i Teatru Lalek „Zaczarowany Świat”.

 

Jadwiga Jastrząb

Pedagog i terapeuta od szeregu lat pracujący z dziećmi dyslektycznymi. Założyciel i wieloletni dyrektor Toruńskiej Szkoły Terapeutycznej. Korzystając z wieloletniego doświadczenia pracy z dziećmi o specyficznych potrzebach edukacyjnych stworzyła zoptymalizowany system wieloaspektowej terapii opartej na głębokiej wielopoziomowej diagnozie. Założycielka i kierownik Podyplomowego Studium Pedagogiki Korekcyjno-Kompensacyjnej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Doktor nauk humanistycznych, wykładowca Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

 

Janina Ochojska

Działaczka humanitarna, założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej. W 1984r. wyjechała do Francji, gdzie zetknęła się z ideą pomocy humanitarnej. Jako wolontariuszka działała dla fundacji "EquiLibre", wyszukując kontakty i koordynując pomoc dla Polski. W 1989r. była jedną z twórców polskiego oddziału tej fundacji. W 1992r. zorganizowała pierwszy konwój polskiej pomocy dla byłej Jugosławii. Wytrwale niesie pomoc najbardziej potrzebującym w Polsce i poza jej granicami: ofiarom wojen, katastrof naturalnych i biedy strukturalnej.

 

Anna Sobiesiak

Pedagog, inicjator i organizator wielu przedsięwzięć na rzecz dzieci: wycieczek, kolonii, szerokiej gamy zajęć rozwijających talenty i zainteresowania podopiecznych. Pomysłodawca i koordynator szeregu akcji na rzecz dzieci potrzebujących wsparcia – akcji charytatywnych, kiermaszy, zbiórek potrzebnych artykułów. Niezwykle zaangażowana w działalność Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej, dziś wicedyrektor  Centrum Integracji Społecznej w Toruniu.

 

Andrzej Wojciechowski

Artysta rzeźbiarz pracujący z ludźmi z niepełnosprawnością intelektualną. Twórca i wieloletni szef Pracowni Rozwijania Twórczości Niepełnosprawnych w Toruniu. Stosuje "Terapię przez twórczość", nie zaś "Terapię przez sztukę". Dąży do wzbudzania w osobach niepełnosprawnych pragnienia aktywności poprzez organizowanie dla nich zajęć plastycznych (malarnia tkanin, grafika, rzeźba), teatralnych, gospodarczych, sportowych, rytmiczno-muzycznych i podtrzymywania umiejętności szkolnych. Profesor zwyczajny, wykładowca Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

 

ks. kanonik Zdzisław Marek Syldatk

Urodził się na Kaszubach. Towarzyski, pracowity młody absolwent Technikum Elektrycznego w Gdyni odnajduje życiowe powołanie i wstępuje do Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie. Zostaje wyświęcany na kapłana w katedrze w Pelplinie. Jako młody kapłan trafia do parafii w Wałdowie, a następnie kolejno do Grudziądza, Grzywna, Działdowa. Obecnie jest proboszczem w Parafii pw. Świętego Maksymiliana Kolbego w Toruniu. Zawsze był blisko dzieci i młodzieży. Utworzył grupę Dzieci Maryi i opiekował się ministrantami. Organizował  dla młodych spotkania, dyskoteki, wycieczki rowerowe, kuligi, rekolekcje. Był dyrektorem Caritasu w Działdowie. Realizował trudne zadania, często skierowane do słabych, ubogich, znajdujących się w trudnej życiowej sytuacji. To ksiądz wrażliwy na krzywdę drugiego człowieka. Zawsze modli się i dziękuje za wszelkie okazane mu dobro i spotkanych ludzi. Jego dewiza życiowa to: „Tam gdzie serce twoje, tam i skarb twój.”

Katarzyna Brożek

Absolwentka filologii polskiej UMK w Toruniu. Nauczycielka, działaczka społeczna i założycielka 75. drużyny harcerskiej „Nieprzetartego Szlaku”. Przez okres aktywności zawodowej związana byłam ze szkolnictwem specjalnym. Wiele lat pełniła funkcję wicedyrektora Zespołu Szkół nr 6 w Toruniu.  Jej pasje, to harcerstwo i strzelectwo sportowe. Na emeryturze włączyła się w działania na rzecz seniorów naszego miasta. Interesuje się obszarem kultury, więc najchętniej pisze recenzje na temat filmów lub książek

Elżbieta Olszewska

 Trenerka i wykładowczyni, współautorka  książek oraz filmów edukacyjnych , autorka warsztatów Programu Nauczania Wartości, pomysłodawczyni i koordynatorka  programów "Generacje - kreacje. Sztuka w dialogu pokoleń", programów czytelniczych dla dzieci niepełnosprawnych. Członkini Zarządu i Dyrektor Programowa  Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”. Współwłaścicielka Żywego Muzeum Piernika w Toruniu.